2016.03.28 – inicjatywa – rondo im. Sitarzy

W Biłgoraju jest ich dziesięć, pomysłów na ich nazwanie o wiele więcej. A wciąż pojawiają się kolejne inicjatywy. Część mieszkańców miasta wystąpiła z wnioskiem, by jedno z miejskich ronda nazwać imieniem Sitarzy.

Mieszkańcy Biłgoraja wystąpili z obywatelską inicjatywą nadania nazwy dla ronda na skrzyżowaniu ulic: Zamojskiej, Leśnej i Przemysłowej. Chcą, by skrzyżowanie nosiło nazwę „Rondo Sitarzy”.

– Biłgorajskie sitarstwo stało się symbolem miasta, a jednocześnie przedsiębiorczości jego mieszkańców. Teren w okolica ulic: Zamojskiej, Leśnej i Przemysłowej jest historycznie związany z tym rzemiosłem, chociażby przez fakt funkcjonowania warsztatów sitarskich, czy znajdującą się nieopodal figurę św. Jana, pod którą odbywały się pożegnania wyjeżdżających i powitania wracających ze świata sitarzy – uzasadniają swój wniosek inicjatorzy i dodają: – Dotychczas pod figurą odbywają się widowiska obrzędowe upamiętniające te wydarzenia. Mając na uwadze nasze przywiązanie do historycznych akcentów miasta prosimy o poparcie naszej inicjatywy.

Odpowiednie pismo w tej sprawie trafi do przewodniczącego Rady Miasta w Biłgoraju w ciągu najbliższych dni.

(Źródło: bilgorajska.pl)