Duża różnica wieku uniemożliwia skuteczną komunikację? A może młodzież jest w stanie doskonale dogadać się z seniorami? Na ten właśnie temat, w ramach debaty oksfordzkiej, dyskutowały dwie drużyny – słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Spotkanie pokoleń odbyło się w środę, 16 października.
W środę, 16 października, do dyskusji zaproszono oponentów, których poza poglądami dzieli kilkadziesiąt lat. Naprzeciwko siebie stanęli seniorzy z biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli liderka Halina Wlaź, Danuta Idzik, Izydor Waga oraz Halina Bedna犀利士 rz i młodzież ucząca się w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, w składzie: Gabriela Marczak, Diana Kotuła, Martyna Gozdecka i Mikołaj Pawłowski.
– Dziś po raz pierwszy w Biłgoraju, podczas pokazowej debaty oksfordzkiej spotkały się dwa pokolenia. W dyskusji szukaliśmy odpowiedzi na pytania: co jest szansą komunikacji międzypokoleniowej, też wsłuchiwaliśmy się w głos drużyny, która wskazała różne bariery i trudności na jakie w tej komunikacji możemy się natknąć. Warto je znać. Refleksja nad wartością jaką jest spotkanie dwóch pokoleń to był ważny dla nas cel, przy organizacji tej debaty pokazowej – mówi Gabriela Figura z BCK, prowadząca debatę.
Spotkanie odbyło się w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Teza brzmiała – Komunikacja międzypokoleniowa jest możliwa.
Tego stanowiska bronili seniorzy, drużynę opozycji stanowili uczniowie. Argumentacja dotyczyła przede wszystkim kwestii wieku. Młodzież podkreślała różnice w spojrzeniu na świat, a to w przypadku seniorów kształtowało się w innej rzeczywistości, w świecie pozbawionym nowinek technicznych i szerokiego dostępu do informacji. Ponadto młodzi ludzie podkreślali równice w warstwie językowej, często nastolatkowie posługują się kodem, który jest niezrozumiały nawet dla ich rodziców. Seniorzy uznali jednak, że kwestie techniczne nie tylko nie są przeszkodą, ale wręcz mogą stanowić doskonały pretekst do wspólnego spędzania czasu i wspólnej nauki, a skuteczna komunikacja nie powinna opierać się na slangu bez względu na wiek rozmówców.
W loży ekspertów, którzy przysłuchiwali się dyskusji zasiedli: O. Tomasz Dostatni, Henryk Wujec i debiutantka w tym gronie Magdalena Różańska. – Komunikacja międzypokoleniowa jest możliwa, ale porozumienie to już jedynie kwestia chęci – podsumował debatę Henryk Wujec.
Nie było wygranych i przegranych. Niewykluczony jest jednak ciąg dalszy. O. Tomasz Dostatni zaproponował, by podobne spotkanie odbyło się po raz kolejny, tym razem jednak, by drużyny opozycji i propozycji zamieniły się miejscami. Wcześniej jednak, bo już w najbliższych tygodniach, odbędą się Mistrzostwa Debat Oksfordzkich, na które od kilku lat zapraszani się uczniowie biłgorajskich szkół średnich.
(Żródło: bilgorajska.pl)