2 maja przypada Dzień Flagi RP. Uczcijmy go, zapraszając mieszkańców naszych miejscowości do wywieszenia Biało-Czerwonej, która jest symbolem wspólnoty i nadziei. W przygotowaniach do święta flagi pomocne będą materiały informacyjne, które w przystępny sposób wyjaśniają, jak zadbać o flagę i inne symbole narodowe, które towarzyszą nam w codziennym życiu.
Jak dbać o polskie symbole narodowe? Czy flagę należy prasować? Jak się zachować podczas odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego? „Póki my żyjemy” czy „kiedy my żyjemy”? Odpowiedź na te pytania w trzech krótkich wskazówkach umieszczono na przyjaznych planszach o symbolach narodowych do pobrania. Godło, flaga i hymn towarzyszą mieszkańcom Polski codziennie w szkołach, urzędach czy podczas wydarzeń sportowych. Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do zadbania o polskie symbole narodowe.
Symbole narodowe są wyjątkowym elementem przestrzeni. Łopoczące flagi, spoglądające z godła orły i melodia Mazurka Dąbrowskiego towarzyszą obywatelom praktycznie każdego dnia. Gdy zbliżają się święta narodowe zwraca się na nie większą uwagę. Z okazji Dnia Flagi RP 2 maja czy Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada flagi zdobią domy, ulice i przestrzenie wspólne. Godło RP swoją obecnością wskazuje, że w budynku ma siedzibę ważny organ, którego praca służy społeczeństwu. Mazurek Dąbrowskiego, w wykonaniu muzycznym lub a cappella, często wyznacza początek roku szkolnego czy ważnych uroczystości.
Aby ułatwić troskę o polskie symbole narodowe wybrano 3 symbole, które Polacy spotykają najczęściej. Każdemu poświęcono jedną planszę. W górnej części znajduje się opis symbolu zgodny z obowiązującym prawem. Użyte kolory godła i flagi odpowiadają tym wskazanym w ustawie. Poniżej znajdują się 3 wskazówki dotyczące najczęściej pojawiających się wątpliwości. Więcej informacji o fladze, godle, hymnie i pozostałych symbolach można znaleźć na stronach rządowych, w protokole dyplomatycznym i w ustawie z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela.