Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

27 stycznia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony w 2005 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych w rocznicę wyzwolenia Auschwitz – niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady, w którym byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej nazistowskiej fabryce śmierci.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, będą się odbywały przede wszystkim w formie on-line. W tym roku Miasto Biłgoraj otrzymało zaproszenie od władz partnerskiego miasta Afula, do uczestniczenia w uroczystości, której pomysłodawcą jest organizacja pozarządowa, działająca jako platforma dla osób, które przeżyły Holokaust, Zikaron BaSalon („Pamięć w salonie”).

Podczas uroczystości, zaplanowanej na środę, 27 stycznia o godzinie 16.00, uczestnicy upamiętnią Holokaust i będą rozmawiać o jego konsekwencjach. Wydarzenie obejmie zeznania osób, które przeżyły Holokaust oraz otwartą dyskusję na temat ksenofobii i sposobów zapobiegania tym strasznym zjawiskom w naszych społeczeństwach. Organizatorzy zaplanowali wspólne spotkanie młodzieży z Afuli, Biłgoraja i Ingelheim (Niemcy). Miasto Biłgoraj będzie reprezentowane w spotkaniu przez dziesięciu uczniów z trzech biłgorajskich szkół średnich: I LO im. ONZ w Biłgoraju, Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju i Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących.