Ostrzeżenie o burzach z gradem

Od dnia 23.05.2019 (od godz. 13:00) do dnia 24.05.2019 (do godz. 24:00) przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Obszar: powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski, Zamość.

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 25 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 80%

W czasie burzy należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się:

  1. Nie parkować samochodów pod drzewami, trakcjami elektrycznymi, tablicami reklamowymi itp.
  2. Zamknąć okna i drzwi w budynku, usunąć z balkonów oraz parapetów przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie.
  3. W czasie burzy najlepiej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i przeczekać.
  4. Nie rozmawiać przez telefon komórkowy na otwartej przestrzeni, a najlepiej go wyłączyć, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny.
  5. Odłączyć urządzenia elektryczne od prądu.
  6. Zachować ostrożność podczas poruszania się na wolnym powietrzu.
  7. Jeśli burza zastanie nas na otwartej przestrzeni – nie należy biec i chować się pod pojedynczymi wysokimi drzewami, słupami itp.

(Źródło: bilgoraj.pl)